Netanyahu, Mossad Şefi Barnea’nın rehine görüşmelerine katılmasını engellemeye çalışıyor: Savunma Bakanı Gallant ile görüşmesine izin çıkmadı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun, İsrail Savunma Bakanı Yaov Gallant ve İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad Şefi David Barnea‘nın Gazze’deki İsrailli rehineler meselesini görüşmesini engellediği iddiaları İsrail basınında yer aldı. 

İsrail Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Netanyahu, Savunma Bakanı Gallant’ın, Mossad Şefi Barnea ile Gazze’deki İsrailli rehineler meselesini bireysel olarak masaya yatırmasını engelledi.

Gallant, Barnea’ya konuyla ilgili en az iki defa çağrı yaptı ancak Başbakanlık, Savunma Bakanlığı’na Netanyahu’nun bu görüşmenin yapılmasına onay vermediğini iletti.

Netanyahu’nun basın ofisinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Başbakan, Mossad Şefi’ni kısıtlamaz, kendi programına göre hareket edebilir. Esirler ve kayıplar meselesinde karar veren ve siyaseti belirleyen ise savaş kabinesidir. Başkası değil” ifadesi kullanıldı.

Gallant’ın basın ofisinden ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail’in Haaretz gazetesi de Netanyahu’nun, Gallant’ın esir değişimi müzakerelerine ilişkin önemli görüşmeleri kendisi olmadan yürütmesini istemediğini yazdı.

Haberde, dolayısıyla esir takası görüşmelerinde arabulucularla temasa geçen Mossad Şefi’nin, bu konulara katılımının da engellendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x