Morgan Stanley: Bu Bitcoin Borsası BTC Fiyatını Belirliyor!

Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley, kripto para piyasası üzerinde yaptığı yeni bir araştırmada, en büyük hacmi taşıyan Bitcoin (BTC)’in tek bir borsa tarafından kontrol edildiğini öne sürdü.

Morgan Stanley, merkezi borsalardaki tekelleşmeye dikkat çekiyor

Yakın tarihli bir araştırma notunda Morgan Stanley, Şubat ayında borsalarda işlem gören Bitcoin’in (BTC) çoğunluğunun yalnızca bir borsada, Binance’te olduğunu ortaya koydu. Araştırma notunda, Şubat ayında borsalarda işlem gören BTC’nin %81’inin Binance’te işlem gördüğü belirtildi. Sonuç olarak Morgan Stanley, “Binance’teki yatırımcıların artık BTC için günlük fiyatı belirlediği” sonucuna varıyor.

Morgan Stanley analistleri, yatırımcılar firmaya en çok Coinbase’i sorarken, piyasalarda neler olup bittiğini anlamak için Binance’teki akışların daha yakından izlenmesi gerektiğini savunuyorlar. Analistler, Bitcoin’in Ocak ayında %40 artmasının ardından Binance’te işlem gören BTC/USDT hacminin, 2022’nin başlarında yalnızca dört katına kıyasla Coinbase’deki eşdeğer çiftin 38 katına ulaştığını belirterek durumla ilgili bağlam sağladı.

BTC’deki son rallide analistler, “hype hızla şu yöne döndü: daha zayıf geleneksel bankacılık sektörü = daha yüksek Bitcoin fiyatı.” Ancak, bunun sadece fiyat hareketiyle kendi kendini güçlendiren bir koşu olduğu konusunda uyarıyorlar. Analistler, Bitcoin’in fiat para biriminin olasılığı ve mevcudiyeti ve bunun sonucunda ortaya çıkan kripto likiditesiyle yönlendirilen spekülatif bir varlık olarak alınıp satıldığına dikkat çekiyor.

“Bitcoin ve piyasayı anlamak için Binance izlenmeli”

Morgan Stanley’nin araştırma notu, borsalarda Bitcoin ticaretinin dinamikleri hakkında değerli bilgiler sağlıyor. Binance, borsadaki kullanıcıların kripto para birimi için günlük fiyatı belirlemesiyle, Bitcoin piyasasında önemli bir oyuncu haline geldi. Bu da piyasayı ve hareketlerini anlamak için Binance’in akışlarını izlemenin önemini vurguluyor.

Genel olarak, Morgan Stanley’nin analizi, bazı piyasa gözlemcilerinin öne sürdüğü gibi, Bitcoin’in son yükselişinin yalnızca daha zayıf geleneksel bankacılık sektörlerinden kaynaklanmayabileceğini gösteriyor. Bunun yerine, ralli spekülatif güçler ve fiat para birimi ve kripto likiditesinin mevcudiyeti tarafından yönlendirilebilir. Bu, kripto para piyasalarını yakından izlemenin ve onları yönlendiren güçleri anlamanın önemini vurguluyor.

Sıcak gelişme: Binance ve kurucusu, CFTC tarafından dava edildi

Kriptokoin.com olarak Binance’in geçtiğimiz saatlerde ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından dava edildiğini aktardık. CFTC, Binance’in ABD kullanıcıları için kripto türevleri alıp satmasını engelleyemediği konusunda 2021’den beri araştırma yaptığını ve Binance’in kendisine uygun şekilde kaydolmayarak yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirtti.

ABD kurumlarından İç Gelir Servisi ve federal savcıların da Binance’in kara para aklamayla mücadele kurallarına uyumunu incelediği bildiriliyor. Bu hamle, SEC’in kripto para sektörü üzerindeki artan baskısı sırasında geldi. CFTC, genellikle platformların ajansa kaydolmasını gerektiren ABD’li kullanıcıların kripto türevleri ticaretine izin vermesi durumunda kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir