HDP Neden “Kılıçdaroğlu’nu Destekliyoruz” Demedi?

HDP’nin de içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağını duyurdu. Ancak kararın bildirildiği konuşmada Kılıçdaroğlu’nun adının geçmemesi dikkat çekti. 

Milet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, salı günü TBMM’de HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile görüştü. HDP’nin de içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük ittifakı bu görüşmenin ardından adaylık konusunu ele aldı.

Dün HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaklarını duyurdu. Ancak açıklamada Kılıçdaroğlu’nun ismi zikredilmedi.

Demirtaş: “Kararı doğru buluyorum”

Halktv.com.tr yazarı Şirin Payzın’ın konuyla ilgili görüşlerini sorduğu Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Emek Özgürlük İttifakı aday çıkarmama kararıyla bir adım atmış oldu ama Cumhurbaşkanı adaylarından kimi destekleyeceğini açıklamadı. Gelişmelere göre belki böyle bir karar da alırlar ama şimdilik isim belirtmemeyi tercih ettiler, buna saygı duymak lazım. Ben de bu kararı doğru buluyorum’ dedi.

Buldan: “Halkımız en demokrat adayın kim olduğunu biliyor”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bugün İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında ‘Depreme Yönelik Tespitler ve Çözümler Tutum Belgesi’ni açıkladı. 

Gazete Duvar’ın aktardığı habere göre, ‘Seçimlerde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu mu desteklenecek?’ sorusuna ‘Evet bir isim açıklamadık ancak biz Türkiye’de bir değişimden bir dönüşümden yanayız. Biz demokrasinin kazanmasını istiyoruz. Bu anlamda cumhurbaşkanı adayları içerisinde buna en uygun olan ismi destekleyeceğimizi önümüzdeki günlerde isim bazında da ifade ederek kararımızı açıklayacağız. Şu an en demokrat aday hangisi ise bence halkımız onu biliyor’ yanıtını verdi.

“Kılıçdaroğlu adının söylenmeyeceğini biliyordu”

Öte yandan Murat Sabuncu bugün T24’teki yazısında aktardığına göre, Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’nin adaylık için ismini doğrudan işaret etmeyeceğini biliyordu. Sabuncu şunları kaydetti:

‘Bu arada Emek ve Özgürlük İttifakı aday göstermeyeceğini açıklarken, Kılıçdaroğlu’nun adının açıklanmaması Millet İttifakı’nda, CHP’de nasıl karşılandı.. Şu bilgiyi paylaşayım: CHP de HDP de içeride ne konuştuysa dışarıdaki basın açıklamasında şeffaf bir şekilde bunu aktardı. CHP liderinin doğrudan isminin en azından şimdiki süreçte açıklanmayacağı bilgisinden haberi, daha doğrusu karşılıklı mutabakat vardı. Ancak politik tavrı-anlayışı en yüksek seçmenlerden oluşan HDP süreci doğal olarak değerlendirip isim verilmese de Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek. Gerçi bir yandan kapatma endişesi nedeniyle Yeşil Sol Parti adını alması bir yandan doğrudan isim anılmaması akılları karıştırabilir. Ama HDP bunu anlatacaktır.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir