Esnemek bulaşıcı mı? Sadece insanlar mı esner? Neden esniyoruz?

Kimi zaman tutmaya çalışsak da kendiliğinden ortaya çıkan bir eylem ‘esnemek‘. Peki neden esnediğinizi hiç merak ettiniz mi? Esnemek nelerin habercisi olabilir? İnsanlar gibi hayvanlar da esniyor olabilir mi?

Esneme nedir?

Esneme, ağzın istemsiz geniş bir şekilde açılması ve çenenin genişlemesinin ardından derin bir nefes alma ve yavaş bir nefes vermedir.

İş hayatının yorgunluğunu esneyerek atsanız da bazen de çok sıkıldığınız bir ortam esneyerek yüzünüze yansıyabiliyor. Bu doğal hareketin arkasındaki bilimsel veriler henüz tam olarak saptanamadı. Esnemenin nedenlerini bilim insanları da bilmiyor.

Esneme ile ilgili bilinen bir gerçek var ki o da siz esnediğinizde çevrenizdekilerin de esnemeye başladığı. Yani birinin esnemesini gördüğünüzde ya da duyduğunuzda siz de doğal olarak esnemeye başlıyorsunuz.

Esneyen kişiyle empati kuruyorsunuz

Karşınızdakilerin esnemesine bağlı olarak ortaya çıkan esnemelerin nedenini empati olarak açıklayabiliriz. Daha da ilginç olan yanı yaşlandıkça, karşımızdaki insanların esnemesini, bizim de esnememiz gerektiği şeklinde yorumlamamız. Psikososyal ve nörolojik gelişimimiz bu esneme mevzusundan etkileniyor. Bilinçaltında başkalarını kopyalamak veya yankılar pek çok alanda kendisini gösteriyor.

Esnemenin nedenleri ve diğer detaylar bilim dünyasının halen üzerinde durduğu bir konu. Esneme refleksi, beynin programlanmış olması nedeniyle fiziksel olarak direnmesi imkansız bir refleks olarak ortaya çıkıyor.

Beyin gelişimi ile alakalı olduğu düşünülüyor

Zihinsel yönden sağlıklı olan bireyler v psikososyal gelişimini tamamlayan kişiler, başkaları esnediğinde esnemeye başlarlar. Zihinsel gelişimini tamamlamamış olan bireylerde, esnemenin bulaşıcı etkisi görülmez.

Şizofreni veya otizm gibi rahatsızlıkları olan çocuklar ve yetişkinler, diğer insanlara tepki olarak esnemezler. Onlar yalnızca yorgun olduklarında esnerler.

Hayvanlar da esner

Sadece insanlar değil, bütün omurgalı hayvanlar esner. Ancak insanlar, şempanzeler, kurtlar ve köpeklerin esnemesinin bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir