Dolar 19.27 TL’den güne başladı! Gözler yarına kilitlendi

Türkiye’nin şubat ayı cari açık rakamları açıklandı. Cari açık 8.5 milyar dolarlık beklentilere karşılık 8.78 milyar dolar artış gösterdi. Açıklanan son rakam ile 12 aylık cari işlemler açığı 51,9 milyar dolardan 2023 Şubat ayında 55,4 milyar dolara yükseldi. Şubat ayında açıklanan rakamlarda dış ticaret açığı etkili oldu.

Haber Global’den Samet Cambaz‘ın haberine göre, Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi Fed’in politikalarına yön verecek mahiyette gerçekleşmedi. ABD ekonomisinde Mart ayında tarım dışı istihdam artışı 236 bin olarak kaydedildi. Beklentiler 239 bin idi. Yarın açıklanacak enflasyon rakamları öncesinde doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi dün 101.675’ten 102.465’e yükselse de bu seviyelerden düşüşe geçerek 102.035’e kadar geriledi. Dolar bugün küresel para birimleri karşısında kayıpla başladı.

KKM’DE ARTIŞ SÜRÜYOR

14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçim öncesinde sakin bir kur isteyen hükümet dövizden dönüşümlü KKM hesaplarında faiz üst sınırını kaldırmasının ardından bu kez de TL mevduatlarda faiz üst sınırını kaldırdı. Karar doların 19 TL’yi aştıktan sonra yükselişini hızlandırmasının ardından geldi. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan karar ile Hazine destekli KKM hesaplarında faiz üst sınırı kalktı. Faizi bankalar belirleyecek. Alınan haberlere göre bankalarda faizler yüzde 30’lara kadar geldi.

Geçtiğimiz hafta BDDK’nın açıkladığı haftalık bankacılık verilerine göre KKM hesapları 28 milyar lira arttı. 24 Mart ile biten haftada 1 trilyon 672 milyar TL olan KKM hesapları 31 Mart ile biten haftada 1 trilyon 701 milyar TL’ye çıktı. Böylece haftalık artış 28 milyar TL oldu.

YENİ LİRALAŞMA KARARI

Öte yandan TCMB’den bankalarla ilgili yeni “liralaşma” kararı geldi. Bankaların toplam mevduatı içinde TL mevduat payının yüzde 60’ın altında kalması halinde tutmak zorunda oldukları ek menkul kıymet miktarı artırıldı. TCMB tarafından 2023 yılının ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefi yüzde 60 olarak belirlenmişti. Önceki uygulamada TL mevduat payı yüzde 50 altında kalan bankalar 7 puan ek menkul tesisi uygularken yeni uygulamada yüzde 60 altında kalanlar 7 puan ek menkul tesis uygulayacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 31 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 271 milyon dolar azalarak 122 milyar 423 milyon dolara geriledi.

GÖZLER YARINA ÇEVRİLDİ

Yatırımcılar yarın açıklanacak ABD enflasyonunu bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir